Kommenteeri

4 rituaali, mis kujundavad su elukogemust

Mentor ja koolitaja Kristjan Rotenberg (Espira) pakub välja, kuidas juhtida oma elu soovitud suunas, muuta juurdunud harjumusi ja elurütmi ning disainida oma ajakasutust läbi nelja rituaali: hommiku-, päeva-, õhtu- ja öörituaali. 
See, mida oled elus saavutanud või kuhu oled jõudnud, pole enamasti olnud mingite suurte sündmuste tagajärg. Pigem on see olnud väikeste, kuid järjepidevate rituaalide tulemus. Oled oma käitumisega justkui igapäevaselt millessegi investeerimas. Küsimus on, kas oled juba hakanud märkama oma käitumise pikemat mõju või mitte?

Ehk tulevad Sul silme ette ll pensionisamba reklaamid. Vaid mõne protsendi loovutamine oma igakuisest sissetulekust võib viia selleni, et Sinu varad kogumisperioodi lõpu poole hakkavad kerkima tempos, mis meenutab graafikul hokikeppi. Või võtame näite teisest kõigile tuntud eluvaldkonnast – kehakaal. Meie kehakaal ei muutu oluliselt ühe päeva libastumise tagajärjel, vaid see on pikem protsess. Investeerime kaalu muutusesse igapäevaselt – kas siis ennast toiduga piirates või hoopis lohutades.

Mis on veel mõned valdkonnad, kus me järjepidevalt igapäevaseid väikeseid valikuid tehes oma elu kujundame? Kuidas oleks selliste teemadega: suhted, perekond, karjäär, vaba aeg, eneseareng, vaimne ja füüsiline tervis, säästud… Jätka seda nimekirja enda jaoks oluliste teemadega. On huvitav, et sageli me teame, mida tuleks teha selleks, et ühes või teises eluvaldkonnas asjad soovitud suunas liiguks. Paraku kipub igapäevatoimetuste pakilisuses meie enda teadmine ununema ja vahel tahtejõud hääbuma.

Mis siis teha? Üks võimalik vaatenurk sellele on:
esiteks: teadlikult sõnastada endale need väikesed edasiviivad rituaalid (nagu näiteks regulaarselt lähedastele sõpradele helistamine),
teiseks: hakata vaatama aega, kui investeerimisvaluutat.
Millal ja kui palju ma siis teen endale olulisi aja investeeringuid nagu näiteks kallistused, lapsega koos aja veetmine, hingetõmbepaus, lugemisminutit, olulise kolleegiga siiras vestlus jne? Paljude inimeste reaalsus on see, et tunnetuslikult on elu tasakaal paigast ära. Üks eluvaldkond on võtnud kogu tähelepanu ja energia ning kõik ülejäänud eluvaldkonnad on vaeslapse rollis. Sellist elu Sa ju ei tahtnud!

Oma elukogemuse muutmiseks soovitud suunas, hakka oma ajakasutust teadlikult disainima läbi 4 rituaali: hommiku-, päeva, õhtu- ja öörituaalid. Kasuta kahte küsimust: milline see päeva osa võiks olla ja kuidas see aitaks kujundada järgmise päeva osa kogemust.

Öörituaalid. Need on seotud hea unega ja puhkamisega. Pime ja vaikne tuba, värske jahe õhk, mugav padi ja puhtad linad, tühi kõht ja kaine pea – need on mõned asjad mis unerituaali mõjutavad. Lisaks märka, et mõistlikul ajal magama minek ja ca 8 h tundi und loovad Sulle suurepärase kogemuse järgmiseks päeva osaks – hommikuks.

Hommikurituaalid. See, mida siin teed, loob kogu ülejäänud päeva fooni. Kui alustad hommikut kiirustamisega, mailide ja sotsiaalmeedia lugemisega või juba tööprobleemide peas lahendamisega, kujuneb ka ülejäänud päev kui oravarattas jooksmiseks. Leia hoopis viise ja tegevusi, kuidas saad hommikut pikemalt nautida ja luua sisemine tasakaal. Väike jalutuskäik, võimlemine, mediteerimine, lugemine, lemmikmuusika kuulamine, soe või külm dužž, hea hommikusöök ja pikk kohvi – need on mõned võimalikud rituaalid siin. Tund aega varem magama minek võimaldab ka varem ärgata ja võita hommikusse lisaaega selle kõige jaoks. Märka, et hommikune võidetud tund on Sinu heaolutundele palju suurema kaaluga, kui hilistel õhtutundidel võidetud tund! Turgutav hommik valmistab Sind ette algavaks päevaks.

(Töö)päevarituaalid. Kuidas töötada nii, et õhtul oleks energiat ja tahtmist ka teistesse eluvaldkondadesse investeerimiseks? Esmalt, alusta päeva sellega, et otsustad ära, mis on täna kõige tähtsam (kümnete oluliste tööde kiuste). Nüüd kujunda oma päevakava nii, et kõige tähtsam saaks tähelepanu esimeste seas. Teiseks, märka oma energia taset läbi päeva! Selleks, et see püsiks kõrgena päeva lõpuni, tuleb regulaarselt energiat juurde saada. 5 minutit pausi iga töötatud 30 minuti kohta on hea suhe. Pikim järjest töötatud tsükkel ei tohi ületada 1,5 h. Need kaks on kõige olulisemad töörituaalid, millele kindlasti leiad omalt poolt veel täiendust. Pane tähele, kuidas see, kui oled tegelenud olulisimaga ja teinud regulaarselt pause, võimaldab Sul märksa paremini nautida ka järgmist päeva osa – õhtut.

Õhturituaalid. Kui palju investeerid oma aega diivanisse ja televiisorisse ja kui palju nendesse tegevustesse, mis on Sinu jaoks väärtuslikud? Jah, väike lõõgastus on vajalik ja koduseid toimetusi on ka mitmeid. Ehk siiski leiad mõne ebaolulise tegevuse vähendamise arvelt aega jalutamiseks, lähedastega siiralt suhtlemiseks, mõneks oma hobiks, või millekski muuks, mis Sinu „akusid“ hästi laeb. Mitmekesine õhtu, kus toimetuste kõrval ka ennast turgutavaid tegevusi, loob mõnusa rammestuse ja eelhäälestuse suurepäraseks ööuneks.

Kuidas rituaale luua? Sissejuurdunud harjumuste ja elurütmi muutmine näib pea võimatu. Paar nippi siiski aitavad. Esmalt loo nägemus suurepärasest päevast ja mõnedes rituaalidest, mida tahaksid siia sisse tuua. Päeva muutmist alusta ühest asjast korraga. Kui oled paar nädalat kuni paar kuud uut harjumust harjutanud, ja tunned et see on juba tavapärane, võid lisada järgmise muutuse oma päevarituaalidesse. Nii, samm-sammu haaval, võid juba poole aastaga jõuda lähemale elukogemusele, mis hetkel tundub unistusena.

Väikeste harjumuste jõud on suur ja see kujundab pikkamisi kogu eluteed. Ka see, kui nauditav või stressirohke praegune hetk elus on, on paljus mõjutatud meie tegutsemise ja mõtlemise rituaalidest. Viies oma fookuse ja tähelepanu teemadele, mida ellu rohkem soovid, ehk investeerides neisse veidi iga päev, võid jõuda kaugemale, kui julged uskuda.

12.-13. mail saad õppida Kristjani juhendamisel enesejuhtimise oskusi. Vaata lisa siit.

Lisa kommentaar

Email again: